Çocuklar ve Youtube

Çocukların Youtube Kullanımı

Youtube’un 7’de 70’e herkesin kullandığı bir sosyal ağ olmasının yararları ve zararları bulunmaktadır. Özellikle çocuklar son zamanlarda youtube kanallarında fazlasıyla gezmekte ve birçok youtuber takip etmektedir. Ebeveynler çocukların youtube kullanımını kısıtlamaya çalışsalar da bazıları bu duruma engel olamamakta ve bu durumdan oldukça rahatsız olmaktadır. Oysa youtube bu konu üzerine düşünmüş ve ebeveynlerin çocukları için güvenlik sağlayabilecekleri bir alan oluşturmuştur.

Youtube Kids, yalnızca çocuklar için üretilen içeriklerin paylaşıldığı youtube alanıdır. Ebeveynler bu alan ile birlikte çocuklarının youtube kullanımlarına bir nevi kısıtlama getirmektedir. Youtube Kids de yalnızca çocuklar için videolar bulunmakta ve çocuklar farklı videolara erişememektedir.

Yeni bir uygulama olan Youtube Kids ebeveynle tarafından gerçekleştirilecek olan birkaç kolay işlem ile çocukların güvenle youtube içerisinde gezinebileceklerini öne sürüyor. Uygulama ile youtube da farklı profiller oluşturulabilmektedir. Ebeveynler bir uygulamadan 8 tane çocuk profili oluşturabilmektedir. Her çocuk için ayrı profil oluşturabileceğiniz bu uygulama ile çocuğunuz güvenle youtube da video izleyebilir.

Youtube da yalnızca çocuğunuzun profilini ayırmakla kalmamalısınız. Aynı zamanda içeriklerinden rahatsızlık duyduğunuz ve çocuğunuzun bu içerilere baktığını gördüğünüz bir video a da kanal var ise bu video ya da kanalı engelleyebilirsiniz. Engellemek istediğiniz video ya da kanalı seçerek engelle butonu ile video ya da kanalı engelleyebilirsiniz. Çocuğunuz engellediğiniz video ya da kanalı bir daha görmeyecek ve erişemeyecektir.

Bütün bunların yanı sıra youtube da arama geçmişini de kontrol edebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun tablet, telefon ya da bilgisayar elinde olduğu süreç boyunca hangi kanallarda gezindiğini ve hangi videoları aratıp izlediğini takip edebilirsiniz.

Youtube Kids üzerinde iki adet farklı çocuk seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan biri younger diğeri ise older dır. Daha küçük anlamına gelen younger eğitici ve öğretici videolar içermektedir. Daha küçük yaşta çocuklar için younger seçeneğinin işaretlenmesi doğru olacaktır. Older ise daha büyük anlamındadır. Genel olarak 8 – 12 yaş aralığındaki çocuklar için older seçeneği işaretlenmektedir. Older seçeneğinde bu yaş grubuna hitap eden eğitici ve öğretici videolar yayınlanmaktadır.

Author: Aliminati

Küçük youtube kanallarına umut ışığı olmak için yola çıktım. Youtube doyum noktasına ulaştı diyenlere inat sektördeki tecrübelerimi sizlere aktarıyorum. Siteden edindiğiniz bilgilerle sizin de şansınızı denemenize olanak sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir