Youtube Hakkında Sizleri Saskına Çevirecek 5 Sey

Günümüzün en önemli video sitesi hiç şüphesiz ki Youtube dur. Hatta öyle ki youtube bazıları için video içerikliklerinin izlendiği sosyal ağ değil, adeta bir arama motorudur. Yemek tarifi, tamirat, kurulum ve benzeri şeyler için dahi ilk bakılan yer youtube olur hale gelmiştir. Fakat youtube kuruluşundan bu yana çok şaşırtılacak olaylardan da geçmiştir. İşte onlardan bazıları…

Paypal

Youtube genç girişimciler tarafından kuruldu. Youtube kurucuları daha önceden de birbirlerini tanıyorlardı. Nereden mi? Genç girişimler youtube kurmadan önce paypal kuruluş sürecinde birlikte çalışmışlardı. Paypalın eBay tarafından satın alınmasının bu girişimcilerin youtube açmasında etkişi apaçık ortada. Paypal olmasaydı ve satılmasaydı, youtube kurulamayacaktı.

Youtube ilk zamanlar bir tanışma sitesiydi

Evet, yanlış duymadınız. Youtube ilk kurulduğu dönemlerde bir tanışma sitesiydi. Karşılıklı beğeni yapanların bildirim alarak tanıştığı bir tanışma sitesi olarak yola çıkan youtube, bu fikrin daha önce başkaları tarafından da düşünülüp kullanıldığına karar vermeleri ile yoluna tanışma sitesi olarak devam etmedi.

Youtube’a yüklenen ilk videonun hikayesi

Youtube ortaklarından Jawed Karim youtube a oldukça anlamsız bir video yükledi. Videonun yüklenme tarihi; 23 Nisan 2005 yılıdır. Bu anlamsız video 30 milyona yakın izlenmiştir.

Youtube 1 Nisan Şakaları

Bunu biliyor muydunuz? Youtube her yıl 1 Nisan’da ana sayfasından bir link vermektedir. Bu linke tıkladığınızda video başka bir videoya gidiyor ve izleyicileri şakalıyor. Youtube ilk şaka ise, bir rickroll idi.

1 Dakika içerisinde 400 saat video

Youtube her yıl veri bilgilerini paylaşmaktadır. Youtube verilerine bakıldığında 1 dakika başına tam tamına 400 saatlik video youtube a yüklenmektedir. Evet, yanlış duymadınız dakikada tam tamına 400 saat video. Bu durum her duyana depolama alanı sorununu düşündürüyor. Yalnızca bir dakikada bu kadar videonun yüklendiği bir sosyal ağda toplam alan korkunç olmalı.

İşte youtube hakkında çoğu insanın bilmediği ve duyduklarında şaşırdıkları birkaç bilgi. Youtube hakkında tüm bilgileri doğru şekilde öğrenmek istiyorsanız bloğumu takip etmeyi bırakmamalısınız. Kanal açmaktan, abone kazanmaya kadar birçok bilgiye bloğumdan erişebilirsiniz.

Author: Aliminati

Küçük youtube kanallarına umut ışığı olmak için yola çıktım. Youtube doyum noktasına ulaştı diyenlere inat sektördeki tecrübelerimi sizlere aktarıyorum. Siteden edindiğiniz bilgilerle sizin de şansınızı denemenize olanak sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir