Youtube Nasıl Kullanılır?

Youtube Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve tüm dünyada en popüler olan ve en sevilen sosyal ağlardan bir tanesi bilindiği üzere youtube dur. 2005 yılından beri aktif olan youtube özellikle 2016 yılından beri çok popüler olmaya başladı.

Öncelikle youtube tanımı ile başlayacak olursak youtube; kullanıcılarının video yüklediği ve başka kullanıcıların yüklediği videoları izlediği bir sosyal medya ağıdır. Youtube içerik açısından hiçbir sınırlandırma yapmadan her türlü içeriği ağına kabul etmektedir. Videolar kategorik olarak sınıflandırılmakta, konu seçilmekte fakat konu sınırlandırması olmamaktadır. Tabii ki bu yasal olmayan videoların da youtube a yüklenmesi anlamına gelmemektedir. Youtube yasal olmayan videoları yayından kaldırmaktadır. Aynı zamanda bazı içerik videoları için de yaş sınırı koyabilmektedir. Yani kısaca özetleyecek olursak yasal çerçeveler doğrultusunda ve telif haklar ihlali taşımayan her video youtube a yüklenmekte ve izlenebilmektedir.

Youtube a video yükleyebilmek için videonun Flash Video formatında olması gerekmektedir. Çünkü, web sitesine yüklenecek videoların bu formatta olması izlenebilmesi ve indirilebilmesi için şarttır. Aynı zamanda youtube içerik videolarının izlenebilmesi için bilgisayarınızda Adobe Flash plug yüklü olmalıdır. Eğer video izlemekte sorun yaşıyorsanız bilgisayarınızda Adobe Flash plug kurulu mu emin olmalısınız. Videolar youtube a yüklendikten sonra otomatik olarak 320*240 pixele dönüştürülmektedir.

Peki youtube nasıl kullanılır? Youtube kullanmak için üye olma şartınız bulunmamaktadır. Üye olmadan youtube içerisindeki tüm içerikleri izleyebilirsiniz. Fakat video yükleyebilmek ya da kanal açmak için giriş yapmanız mutlaka gereklidir. Youtube a girmek için arama motorlarına youtube yazarak aratabilir ve oradan youtube a yönlenebilirsiniz. Ya da www.youtube.com  adresini araç çubuğuna yazarak da youtube video sosyal ağına erişebilirsiniz. Youtube da video, klip, film, dizi ve benzeri birçok içeriğe ulaşmanız mümkün ve çok basittir. Youtube a girdikten sonra arama kutucuğuna aradığınız video, klip, film ya da dizinin ismini yazarsanız aradığınız videoya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda o video için kullanıcıların yapmış olduğu yorumları okuyabilirsiniz. Dilerseniz içeriğini izlediğiniz videoyu beğenebilir, içerik üreten youtuberların kanallarını takip edebilir, sizler de dilediğiniz yorum da bulunabilirsiniz.

Author: Aliminati

Küçük youtube kanallarına umut ışığı olmak için yola çıktım. Youtube doyum noktasına ulaştı diyenlere inat sektördeki tecrübelerimi sizlere aktarıyorum. Siteden edindiğiniz bilgilerle sizin de şansınızı denemenize olanak sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir