Youtube’un Tarihi

Youtube Tarihi

Neredeyse her gün internette hatta youtube da video izliyoruz. Sadece video izlemek için değil, müzik dinlemek için de ilk başvurduğumuz yer youtube oluyor. Peki hiç youtube tarihi hakkında bilgi sahibi olmayı denedik mi? İşte size youtube tarihi…

Google kuruluşuna benzer bir hikaye youtube için de geçerli. Steve Chen ve Chad Hurley adlı iki genç tarafından kurulan youtube 2005 yılında kuruldu. Sadece 1,5 yıl gibi bir süreç sonucunda milyon dolarlık bir şirket haline kelen youtube kuruluş fikri ise Steve Chen ve Chad Hurley isimli gençlerin Ocak ayında ofislerinde ve ev partisinde çektikleri fotoğraf ve videoları paylaşmak istemeleriydi. Videoların çok büyük olması ve mail yoluyla iletilmemesi üzerine bu fikri üreten gençler böylelikle 2005 yılında youtube gibi dev bir şirketi kurmuş oldular. Fakat bazı maddi nedenler sebebiyle ilk video Jawed Karim tarafından youtube izleyicilerinin beğenisine sunuldu.

Youtube bir süre sonra Google tarafından satın alındı. 9 Ekim 2006 yılında Google tarafından 1,65 milyar dolara satın alınan youtube bugüne kadar Google tarafından satın alınan en pahalı alımdır. Youtube üzerinde bugüne kadar en çok izlenen video ise, 15 Temmuz 2012 yılında yayınlanan PSY – Gangnam Style videosudur. Bilindiliği üzere bu video ülkemizde de o dönemde oldukça meşhur olmuş ve izlenmiştir. PSY – Gangnam Style videosu 19 Eylül 2014 tarihinde 2.1 milyar izlenme rekoruna ulaşmıştır. Çağımızda albümlerin satın alınmaması sebebiyle şarkıcılar youtube üzerinden şarkılarını dinleyicilerin ve izleyicilerin beğenisine sunmaktadır. Hatta günümüzde şarkıların dinlenme oranlarına göre şarkıcıların başarı oranları da tartışılmaktadır. Sahte izlenme ile izlenme rekorları kırılması konusu da bu nedenle fazlasıyla gündemi meşgul etmektedir.

Kendini yayınla yani İngilizce adıyla broadcast yourself sloganını vizyon edinen youtube’a video yüklemek, kanal sahibi olmak çok kolay. Sizler de kendi yaşantınızdan kesitleri paylaşmak istiyorsanız çok kolay şekilde youtube kanalı açabilirsiniz. Kanalın nasıl açıldığını, kanal açtıktan sonra ne tarz videolar yüklemenin daha çok tık alacağını, videoların nasıl yükleneceğini merak ediyorsanız bloğumu takip edin.

Author: Aliminati

Küçük youtube kanallarına umut ışığı olmak için yola çıktım. Youtube doyum noktasına ulaştı diyenlere inat sektördeki tecrübelerimi sizlere aktarıyorum. Siteden edindiğiniz bilgilerle sizin de şansınızı denemenize olanak sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir